Viñedos Ponce, La Estrecha, D.O. Manchuela, červené víno, 0,75l
Ponce La Estrecha je červené víno z kastilské oblasti Manchuela vyrobené z odrůdy Bobal. Název vína má původ ve španělském slově "estrechez", které znamená nedostatek místa a poukazuje tak na hustě osázenou vinici (1700 rév na hektar).
Toto víno se vyznačuje třešňovou barvou s granátovými tóny. Překvapuje intenzivním aromatem, ve kterém převažuje zralé červené ovoce, na pozadí lze cítit koření, lékořici a jemné tóny bariku. Na patře je svěží, s příjemnou kyselostí a dlouhým dozněním.






La Estrecha je komplexní a elegantní červené víno z D.O. Manchuela od rodinného vinařství Bodegas y Viñedos Ponce. Hrozny pocházejí z vinic starých 75 let, vysazených na vápenitém podloží ve výšce 870 m n. m., kde kontinentální klima s horkými dny, chladnými nocemi a nízkou vlhkostí umožňuje pomalé zrání a dokonalé zbarvení hroznů.
Odrůda: Přestože hlavní složkou je Bobal, vinice obsahují i malé množství keřů Moravia, Autumn Royal a bílé odrůdy Marisancho, které vínu dodávají svěžest, jemnou ovocnou strukturu a elegantní nuance.
Zrání a výroba: Fermentace probíhá s využitím přírodních (indigenních) kvasinek v dřevěných nádobách. Následně víno zraje 11 měsíců v 600litrových barikových sudech, poté se stáčí do lahví bez filtrace a čiření, aby si uchovalo autentický charakter a terroirový výraz.
Vinice: Hrozny pocházejí z několika pečlivě ošetřovaných parcel, kde terroir s vápenitým podložím a nadmořskou výškou 870 m poskytuje vínu minerální tón, strukturu a intenzivní barvu.
Degustace: Víno má hlubokou rubínovou barvu, aroma kombinuje červené a tmavé ovoce, jemné kořenité tóny a bylinné akcenty. Na patře je harmonické, svěží a elegantní, s měkkými taniny a dlouhým, vyváženým závěrem, který odráží terroir a pečlivou práci vinaře.
Gastronomie a párování: Díky své komplexnosti a elegantní struktuře se skvěle hodí k zralým sýrům, divočině, jehněčímu, drůbeži, luštěninám a červenému masu.
Ocenění: Víno získalo 94 bodů od Roberta Parkera, což potvrzuje jeho kvalitu a výrazný charakter mezi červenými víny regionu La Manchuela.
Obsah alkoholu: 13 %
Původ: Španělsko, D.O. Manchuela
Vinařství: Bodegas y Viñedos Ponce, rodinné vinařství založené koncem 90. let, zaměřené na obnovu tradičních odrůd regionu, jako jsou Bobal, Moravia Agria nebo Albilla, a jejich představení světu.
Doplňkové parametry
| Kategorie: | Víno červené |
|---|---|
| EAN: | 8437008527055 |
| Oblast původu: | D.O. Manchuela |
| Obsah alkoholu: | 13,5 |
| Odrůda: | Bobal |
| Ročník: | 2023, 2018 |
| Velikost lahve: | 0,75 |
| Země původu: | Španělsko |
| Distribuce: | CZ |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Bodegas y Viñedos Ponce je rodinné vinařství z oblasti La Manchuela ve Španělsku, založené v roce 2005 s cílem obnovit staré rodinné vinice a nabídnout autentická vína z tradičních odrůd. Hlavní postavou je Juan Antonio Ponce, který klade důraz na práci s terroirem, ruční sklizeň a minimální zásahy ve vinici i ve sklepě.
Vinice se nacházejí na vysokých nadmořských výškách a písčitohlinitých půdách, kde klima, horká léta a chladné noci, umožňuje hroznům pomalu dozrávat, čímž vznikají vína s výraznou strukturou, komplexní aromatikou a dobře vyváženou kyselinou.
Vína Ponce se vyznačují autentickým vyjádřením půdy a odrůd, zejména Bobal, Albilla a Moravia Agria. Díky spontánní fermentaci a pečlivé péči o hrozny vznikají charakterní červená i bílá vína s intenzivní aromatikou, minerální hloubkou a vyváženou strukturou, která věrně odrážejí terroir La Manchuely.
Tato vína oslovují milovníky originálních a terroirově výrazných vín, ideálně k gastronomickému párování s tradičními španělskými pokrmy, grilovaným masem nebo sýry. Bodegas Ponce tak spojuje tradiční přístup s moderní precizností, čímž vznikají vína plná charakteru a osobitého stylu.
