Objevte mystická vína Oxer Wines a jejich symbolické etikety

07. Června 2023 Objevte mystická vína Oxer Wines a jejich symbolické etikety
Oxer Bastegieta je talentovaneý baskický vinař a enolog, který se věnuje produkci vín ze starých vinic, do kterých investuje svůj veškerý čas i finance. Vinice jsou obhospodařovány ručně pouze s pomocí tradičního tahouna — muly, vše dle zásad regenerativního zemědělství, s láskou a respektem k letité révě. Pro každé jednotlivé víno se vybírají různé druhy evropského dubového dřeva a sudy jsou z něj pak podle toho vyráběny na míru.
Vína Oxer Wines na první pohled zaujmou etiketami, které jsou uměleckým ztvárněním myšlenek samotného vinaře a obsahují mnoho symbolismů a jinotajů. Odráží Oxerův pohled na svět, propojení s předky, místy, životem a baskickou kulturou.


Iraun je Oxerova pocta jeho lidu a jazyku (Euskera). Slovo iraun v tomto jazyce znamená vydržet. Navzdory všem překážkám a výzvám Baskové vytrvali a nejstarší jazyk na světě udrželi naživu. Na štítku je toto znázorněno jako Uroboros, had požírající svůj vlastní ocas — znak věčnosti.

Ihned vás zaujme koncentrované aroma zralé bílé broskve a žluté švestky, sladkého koření, mandlí, fenyklu a některých tónů žlutých květů. Závěr je dlouhý a vykazuje kamennou mineralitu a některé kouřové tóny.Tartalo pochází ze starověké baskické mytologie — je to jméno enormně silného jednookého obra. Tento starý svět, do kterého Oxer rád utíká, se často snaží vyjádřit v jeho vínech a obrazech. Citát na zadním štítku je od norského malíře Edvarda Muncha: „Z mého hnijícího těla vyrostou květiny a já jsem v nich a to je věčnost.“

Víno se vyznačuje neuvěřitelnou strukturou a elegantní chutí. Výrazné, jemnozrnné, sametové třísloviny vyvážené chutí černých třešní, ostružin a černé švestky. Cítit jsou bylinné tóny (tymián), sladké koření a v pozadí kůže. Závěr je dlouhý a křídový.Název Suzzane odkazuje na píseň Leonarda Cohena a je ódou na ženy. Zadní štítek cituje Eduarda Galeana: „Rozbiju toto vejce a narodí se žena a muž. A spolu budou žít a zemřou. Ale jsou znovuzrozeni. Narodí se a zemřou a znovu vstanou. A nikdy se nepřestanou rodit, protože smrt je lež."

Jedná se o velmi elegantní víno. Svůdná sametová textura je vyvážena šťavnatou kyselinkou a jemně svíravou tříslovinou. Nalezneme ovocné příchutě červených třešní, ostružin a švestek i sladce kořenité příchutě jako skořice, kakao a tabák. To vše vede ke koncentrované a komplexní chuti.Poutavý název a etiketa reprezentují Oxerovu lásku k Shakespearovi. Citát „Honi soit qui mal y pense“ (“Styď se ten, kdo to myslí ve zlém”) pochází ze hry Edward Třetí.

Kalamity je víno mnoha vůní. Černé lesní ovoce, fialky a tymián spojené s kořenitým, pepřovým aroma, které se v nadcházejících letech ještě rozvine do větší komplexity. Víno s obrovskou délkou a mineralitou. Nesmíte vynechat!

Jste gurmán každým coulem?

Přihlaste se k odběrů Gurmánských novinek a my vás budeme 1x za 14 dní informovat o novinkách ve světě gastronomie, nově otevřených restauracích, skvělých ingrediencích a neskutečně lahodných vínech.

Doporučené produkty