Arroz al caldero — tradiční recept na nejoblíbenější rýži s rybou v regionu Murcia

28. Listopadu 2022 Arroz al caldero — tradiční recept na nejoblíbenější rýži s rybou v regionu Murcia
Tento recept originálně používá sušené ñora papričky, které mají typickou kouřovou chuť. V Česku jsou však těžko k sehnání, takže jsme je nahradili čerstvou kapií a uzenou paprikou — kořením. Jak to u starých receptů bývá, vše je o postupu, který dokáže ze základních ingrediencí vykouzlit lahůdku. Dejte si proto načas a nechte každou ingredienci vyniknout trpělivým postupem, který jsme pro vás rozepsali krok za krokem.
Ingredience pro 2 osoby:
1,5 papriky kapie
2 lžičky uzené papriky
1 lžička sladké papriky
půlka česneku
1,5 rajčete
1 mořský vlk celý – hlava + kosti odděleny
Sůl a pepř
Aioli nebo majonéza na dozdobení

Instrukce:
Ve velkém hrnci rozpálíme 3 lžičky oleje a v něm opečeme na něm papriky, dokud nezčernají, a dáme je stranou. V tom samém oleji opečeme rybí hlavu, dáme ji stranou. Poté do hrnce dáme česnek a velmi nadrobno nakrájená rajčata. Necháme vařit 5—10 minut na mírném ohni.

Zatímco se nám vaří rajčata v hrnci, vložíme opečené papriky (pokud se nám opravdu hodně spekly, odstraníme většinu černé části), jeden nahrubo nakrájený stroužek česneku a 3 malé špetky soli do vyšší nádoby a rozmixujeme ručním mixérem.


Tuto pastu přidáme do hrnce, ve kterém se nám vaří rajčata spolu s pár lžícemi rybího vývaru. Promícháme a 10 minut necháme zredukovat.

Přidáme rybí filety kůží dolů a povaříme 7 min, poté otočíme a povaříme 2 min. Rybu vyjmeme.


Propláchneme rýži a přidáme ji do hrnce.

Nyní je na čase přidat šafrán. Toto koření je ale nejlepší před přidáním zahřát, aby se uvolnily a aktivovaly jeho aromatické molekuly. Existuje více způsobů, jak toto provést, ale zahřátí by nikdy nemělo trvat více než 15—30 sekund. Nejjednodušší je ho zahřát na pánvi — přidejte šafrán do pánve hned, jak začnete cítit, že z ní sálá teplo a 30 sekund ho zahřívejte, s tím, že pánví budete hýbat.


Takto upravený šafrán přihoďte do hrnce spolu s rybím vývarem. Toho by mělo být objemově 2x tolik jako rýže. Přivedeme k varu.

Pozn. — Ve zbytku vývaru se tradičně ohřívala ryba další den. Můžete to také zkusit.

Na mírném plameni vaříme pod pokličkou cca 15 minut, dokud se vývar nenasákne do rýže.

Podáváme dozdobené aioli nebo majonézou, která jídlo udělá krásně krémové.

Jste gurmán každým coulem?

Přihlaste se k odběrů Gurmánských novinek a my vás budeme 1x za 14 dní informovat o novinkách ve světě gastronomie, nově otevřených restauracích, skvělých ingrediencích a neskutečně lahodných vínech.

Doporučené produkty

Další zajímavé články