Vinařské oblasti Španělska: Ribera del Duero

04. Června 2020 Vinařské oblasti Španělska: Ribera del Duero
Že je Španělsko zásadním producentem skvělých vín, vědí i méně zkušení konzumenti. Co se týče jednotlivých vinařských oblastí, zná veřejnost jen několik hlavních. Pojďme se společně podívat na jednotlivé regiony, kde se vyrábí víno, od těch nejvýznamnějších až po ty zajímavé, avšak méně známé.
Pojďme se podívat na výtečnou oblast Ribera del Duero. Najdeme ho u řeky Duero, někdy uváděné pod názvem Douro, majestátního toku, který ze Španělska dosahuje až do Portugalska a do moře se vlévá v Portu. Staří Římané dokonce s řekou asociovali jejího vlastního boha jménem Durius. Víno se podél ní pěstuje i ve zmíněném Portugalsku, ale my se dnes zaměříme čistě na oblast Ribera del Duero.
Patří do rozlehlé oblasti Castilla y León, ale má své vyhlášené charakteristiky, které jiné z oblastí nemají. Rozkládá se na severu Španělska a charakterizuje ji celkově drsnější klima i velmi kamenitý terén: skály a kamení jsou téměř symbolem oblasti. I v téhle oblasti ale najdeme rozmanitost: zatímco většina terénu je plochá, najdeme i kopcovitější části, kde se díky velkému střídání teplot (chladno v noci, horko ve dne) rodí skvělá vína. Obecně tu jsou mrazivé zimy a suchá léta, která jsou horká a dlouhá. Pěstují se tu velice zajímavá červená vína, silná, výrazná a okouzlující. Ribera del Duero si dokonce vysloužila označení Wine Region of the Year 2012 od prestižního časopisu Wine Enthusiast Magazine. I to je dobrý důvod, proč vína z této znamenité, drsné oblasti zkusit. 
Náš eshop nabízí velký výběr vín z oblasti Ribera del Duero. My obzvlášť doporučujeme Pruno, D.O. - vynikající červené víno pocházející z vinařství Finca Villacreces, které kritik vín Robert Parker dokonce označil za nejlepší španělské víno v dějinách, které stojí méně než 20 eur. Kromě standardní láhve máme i láhev o obsahu 1,5 litru.

Další zajímavé články