Vinařské oblasti Španělska: Montsant

21. Srpna 2020 Vinařské oblasti Španělska: Montsant
Máme pro vás obsáhlý seriál o jednotlivých španělských vinařských oblastech, které by vám neměly uniknout. Tentokrát bude objektem našeho zájmu Montsant.
Montsant najdeme na severu Španělska, původně byl podoblastí Tarragony. Místní vinaři, hrdí na ráz svého regionu, se ale snažili dosáhnout potvrzení zvláštních kvalit vína z tohoto kopcovitého regionu a získat tak ceněné označení DO. To se také podařilo, i když až poměrně nedávno - Montsant DO existuje od roku 2001.
Krajině Montsant dominuje horský masiv stejného jména. Tato oblast obklopuje vyhlášený vinařský region Priorat, ale znalci oceňují zdejší produkty samostatně už odedávna: Před několika tisíci let tu s vinařstvím začali Římané, následovala léta úspěšné výroby, které se pečlivě věnovali katoličtí mniši, a od 19. století místní vína získávají ocenění na výstavách.
I Montsant je místem, kde se kromě vína daří olivám. Kromě nich tu na poměrně prudkých kopcích rostou vonné jehličnaté stromy. Místní půdě se říká llicorella a vyniká obsahem granitu a břidlice. Díky velkým rozdílům mezi teplotami ve dne a v noci jsou zdejší vína plná aromatických prvků a dokážou dobře vyprávět o zdejším terroiru.
Vína z této oblasti najdete na našem eshopu. Nabízíme vám víno At Roca Sileo, které zraje ve francouzských dubových sudech o objemu 300 litrů po dobu 4 měsíců.

Další zajímavé články