Žádní čokoládoví zajíčci, veselé barvení vajíček, ani pomlázku zde nehledejte. Velikonoce jsou ve Španělsku hluboce náboženský svátek, kdy lidé sdílejí Kristovo utrpení, oplakávají jeho smrt a radostně vítají jeho zmrtvýchvstání. Po staletí hlubokého katolicismu se ustálilo mnoho tradic, které se striktně dodržují. Nebojte se, ale že by to byla nuda. Přeci jen na povrch vyplouvá zde typický temperament, soudržnost a horkokrevnost. A nechybí samozřejmě vynikající jídlo.
Bratrstva v kápích
Během průvodů uvidíte mnoho náboženských bratrstev (cofradia), oblečených do barevných hedvábných kostýmů se špičatými kápěmi, které zakrývají hlavu i tvář. Vidět jsou jen oči, které vidí dvěma k tomu určenými dírami v kápi.
Hudba plná emocí
Ve většině průvodů se většinou hraje takzvaně do kroku, na jiných je zase pietní ticho. Tradicí všude jsou však saetas neboli písně španělské náboženské hudby inspirované flamencem. A nejčastěji ji zaslechnete z balkonu přilehlých cestě veřejného procesí. Tato hudba vyvolává silné emoce a vyznačuje se tesknými zpěvy. Původně se vyvinula z hlasitého vzývání modliteb Ježíši.
Jídlo
Ulice během svátků zaplavuje velké množství jídla a pití, a proto je Semana Santa jednou z nejrušnějších svátků ve Španělsku. Turisté i místní si dopřávají sladké klenoty španělské kuchyně, jako jsou torrijas a pestiños. Pijí se sladká, fortifikovaná vína vyrobená ze směsi hroznů Pedro Ximénez a Moscatel, které jsou považovány za svaté grály místního vinařství. Velikonoční neděle je ve Španělsku o tom, jít na mši a pak zůstat doma s rodinou. Je to podobné období jako Vánoce, protože rodiny často cestují domů na Velikonoce a společně s rodinou se vaří a jí velké jídlo. Typická velikonoční nedělní večeře se může skládat z česnekové polévky (sopa de ajo) s pečeným vejcem uprostřed nebo tresky s omáčkou Pil Pil nebo jiné ryby.