Jak sociální sítě ovlivňují gastronomii u mladých lidí? Za kvalitu si připlatí a restaurace se trendům přizpůsobují

12. Září 2023 Jak sociální sítě ovlivňují gastronomii u mladých lidí? Za kvalitu si připlatí a restaurace se trendům přizpůsobují
V době, kdy jsme stále více propojení prostřednictvím sociálních médií, se nevyhnutelně mění i náš pohled na svět kolem nás. A to včetně toho, co jíme. Platformy jako Instagram, TikTok a YouTube se staly nedílnou součástí života mnoha lidí, a to má dopad i na vnímání jídla, jejich stravovací návyky a preference. Tento trend má také výrazný vliv na to, zda jsou mladší ročníky ochotni investovat více peněz do fotogenických a "instagramových" pokrmů.
Vizuální podněty a chuťová zkušenost
Jídlo nikdy nebylo pouze o chuti, ale také o vizuálním zážitku. Dříve se tento vizuální aspekt spoléhal především na restaurační prezentaci pokrmů. Dnes však sociální média poskytují platformu, na které mohou uživatelé sdílet fotografie a videa svých jídel. Snímky krásně upravených talířů, kreativní kompozice a hravé prezentace jídel na TikToku vytvářejí nový rozměr gastronomického zážitku. “Když si prohlížím třeba 10 let staré časopisy o vaření, jsem neskutečně překvapená, kam se foodstyling posunul. Vše jde dopředu neuvěřitelným tempem a sociální sítě k tomu bezesporu pomáhají. Spousta foodblogerů absolvuje i kurzy foodstylingu, aby se v tom zdokonalili a fotili co nejhezčí fotky. Na druhou stranu vnímám zahraniční trend, že ne vše musí být dokonalé a frčí hodně reálná videa podle vzoru TikToku.” říká foodblogerka Romana Bohmová.

Instagram, TikTok a YouTube se staly jakýmsi virtuálním kulinářským průvodcem. Inspirují mladé lidi k experimentování s novými recepty, k vytváření vlastních kulinářských pokrmů a k ochutnávání delikates z celého světa. Nejde však pouze o samotné recepty a jídla; generace Z, tedy ročník mezi lety 1995 až 2010, také dává důraz na to, jak fotograficky zajímavě prezentovat pokrmy. Tím vytváří vlastní umělecká díla, která sdílí s ostatními na sociálních médiích.Sociální média a změna stravovacích návyků
Vnímání jídla mladými lidmi se v důsledku vlivu sociálních médií mění. Zatímco dříve byla kuchařská kniha nebo televizní kuchařský pořad hlavním zdrojem inspirace, dnes jsou to platformy jako Instagram, TikTok a YouTube. Mladá generace má možnost seznámit se s nejrůznějšími kuchyněmi světa a pokusit se tvořit vlastní recepty jen s pomocí digitálního světa.

Sociální média také zvyšují povědomí o různých stravovacích trendech, jako jsou veganství, vegetariánství či bezlepková strava. Tito lidé mají přístup k informacím o různých dietách a způsobech stravování, což může vést ke změně jejich vlastních stravovacích návyků.

Tento trend také způsobuje, že jsou mladší ročníky více ochotni investovat do kvalitních surovin a pokrmů, které jsou považovány za zdravé. Není to jen o samotné chuťové radosti, ale také o pocitu péče o své zdraví. Proto se mnohem více vydávají pro potraviny na farmářské trhy, nebo upřednostňují lokální výrobce před supermarketovými řetězci. Ocení také mnohem více ocení specializované gastro obchody, díky kterým si vykouzlí exotický zážitek přímo doma ve své kuchyni. “Vnímali jsme, že do Česka je potřeba přinést kvalitu a obohatit tak český trh o ty nejlepší španělské delikatesy, vína a různorodé speciality, proto u nás najdete pečlivě připravovaný výběr toho nejlepšího co španělská gastronomie nabízí. Přes sýry, olivy, šunky, chutná vína až po dary moře a kávu,” dodává majitelka podniku Sabores, jednoho z předních dodavatelů španělských pokrmů u nás. Díky takto zaměřeným podnikům je mnohem jednodušší ochutnat čerstvé a kvalitní potraviny i ze zahraničí, aniž by mladí lidé museli utrácet za letenky a ubytování.Fotogenické pokrmy a ochota platit
Jedním z nezpochybnitelných vlivů sociálních médií na gastronomickou kulturu mladých lidí je důraz na vizuální atraktivitu jídel. Fotogenické pokrmy, které jsou vhodné pro fotografie a sdílení na sociálních médiích, získávají na popularitě. Restaurace a kavárny se snaží vytvářet jídla, která budou zajímavá na fotografii stejně jako na talíři.

Prezentace jídla má u mě neskutečný vliv na to, zda se rozhodnu restauraci navštívit. Ať už se jedná o design restaurace, provedení jídelního lístku, ale třeba i prezentaci jídel na sociálních sítích nebo jejich webu, je to pro mě opravdu důležité. Fotky i samotný plating je pro mě jedním z rozhodujících kritérií, jestli se restauraci vůbec rozhodnu navštívit,” dodává Bohmová.

Tento trend vede k otázce, zda jsou mladí lidé ochotni za fotogenické a "instagramové" pokrmy více zaplatit. Skutečnost, že některé restaurace a podniky na tuto poptávku reagují a zvyšují ceny těchto pokrmů, naznačuje, že existuje určitá ochota zaplatit za gastronomický zážitek, který mohou sdílet se svými sledujícími.

Gastronomická kultura prochází v éře sociálních médií výraznou transformací. Platformy jako Instagram, TikTok a YouTube ovlivňují způsob, jakým mladí lidé vnímají jídlo, a mění jejich stravovací návyky a preference. Vizuální podněty, inspirace novými recepty a důraz na fotogeničnost pokrmů jsou klíčovými prvky tohoto vlivu. Zároveň se otevírá otázka, zda jsou mladí lidé skutečně ochotni více platit za gastronomický zážitek, který je vhodný pro sdílení na sociálních médiích, nebo tento trend časem vymizí.

Foto: unsplash.com, pexels.com, edelikatesy.cz

Jste gurmán každým coulem?

Přihlaste se k odběrů Gurmánských novinek a my vás budeme 1x za 14 dní informovat o novinkách ve světě gastronomie, nově otevřených restauracích, skvělých ingrediencích a neskutečně lahodných vínech.