Vinařské oblasti Španělska: Montilla Moriles

26. Května 2020 Vinařské oblasti Španělska: Montilla Moriles
Přinášíme vám seriál o jednotlivých španělských vinařských oblastech, které by vám neměly uniknout. Tentokrát bude objektem našeho zájmu méně známá, ale skvělá oblast Montilla Moriles.
Oblast Montilla Moriles najdeme na jihu provincie Córdoba v Andalusii. Ohraničují ji řeky Genil, Guadajoz, Guadalquivir a na jihu pak pohoří Sistema Subbético neboli Cordillera Subbética. Srdcem této oblasti jsou, jak název napovídá, města Montilla a Moriles.
Tato oblast patří mezi suché části Španělska a zdejší krajina není příliš zvlněná. Stejně jako v řadě dalších vinařských oblastí se tu dobře daří olivám, dále se tady pěstuje pšenice - a tak jsou v podstatě pokryty základní pilíře mediteránské kuchyně, chleba, víno a olivový olej.
Víno se tu pěstovalo údajně už v 8. století před naším letopočtem. Oblast proslavila výroba sherry (to se vyrábí jinak převážně v blízkém a stran půdy podobném Jerezu, o kterém si povíme v jednom z dalších dílů našeho seriálu), ale od roku 1945, kdy tento region získal označení DO, se postupně dostává sluchu i pojmu Montilla Moriles.
Důležitým pojmem pro vinařství v této oblasti, podobně jako v zmíněném jerezu, je Albariza - půda s bílým povrchem, která díky své barvě odráží cenné sluneční paprsky, což je pro pěstování révy velmi cenné. Tato půda umí také dobře vázat vodu, a jelikož Montilla Moriles patří k nejvíce suchým částem země, je to další cenná a skvělá vlastnost, díky které si můžeme užít zajímavá vína - zdaleka nejen v podobě sherry.
Máte-li rádi bílé víno, doporučujeme vám produkt Piedra Luenga, Pale Cream, D.O. Montilla-Moriles. Je vyrobeno z odrůdy Pedro Ximénez, má světle zlatou barvu a chutná po vyzrálém ovoci. Milovníkům vermutů můžeme nabídnout zajímavý Pérez Barquero, Marlotti Rosso, D.O. Montilla Moriles: do vína se tradičním postupem přidává alkohol a velké množství aromatických rostlin a koření. Může být skvělým aperitivem nebo součástí koktejlů. Výběr vín, sherry a vermutů z této oblasti najdete na našem eshopu.

Další zajímavé články