Co je Mañana a k čemu se nám může hodit

03. Března 2019 Co je Mañana a k čemu se nám může hodit
Když se řekne Mañana, většině lidí hned naskočí představa, co to jediné slůvko znamená. Španělský výraz pro ráno či zítřek, často používaný i ve zdvojené podobě “Mañana, mañana!” neznamená jen “zítra”, ale také že věc se odkládá: zítra to možná bude, možná taky ne, kam spěchat?
Už zvuk toho slůvka evokuje jistou uvolněnost, se kterou se přistupuje k životu, a není tedy náhodou, že se tenhle libozvučný jižní výraz dostal i do literatury včetně české (útlá sbírka básní Jaromíra Pelce z roku 1984 nebo knížka Maňana, maňana/Léto na Mallorce od Skota Petera Kerra, který vypráví o tom, jak se s rodinou přestěhoval na Mallorku za prostším životním stylem) i do hudby (existuje kapela Maňana Bluegrass Band i písnička od kapely Gaia Mesiah, kde se zhruba řečeno říká, že je lepší mít svobodu než makat ve fabrice). Slovo Mañana dalo jméno i jednomu hudebnímu baru… prostě potkáte ho tam, kde se jedná o cosi neuspěchaného a pohodového. Při prvním kontaktu jsou vytížení a stále spěchající lidé tou uvolněností a vláčností lidí fungujících maňana-stylem trochu rozhozeni, ale ukazuje se, že je nemoudré tenhle přístup k životu zavrhnout.
Jak si všímá mnoho autorů, uspěchané typy by se mohly od lidí s uvolněnějším mañana-stylem učit. Žít v přítomném okamžiku a umět odpočívat je něco, z čeho může západní společnost čerpat. Popisují to ostatně i autoři knih zabývajících se osobním rozvojem: V roce 2012 vyšla i v češtině kniha Řekněte si maňána!: I výkonní lidé potřebují pauzu (napsali ji psycholožka Maja Storch a lékař Gunter Frank) o tom, že kromě výkonu bychom se měli věnovat i relaxaci, pokud chceme být zdraví a spokojení. V Německu byla pod originálním názvem Die Mañana-Kompetenz nesmírně úspěšná a už několik let čtenáři na knižních eshopech sdílejí názor, že je pro uvolnění a boj se stresem výborná.
Poučit se z téhle tradice Španělska (a Jižní Ameriky i dalších oblastí) je pro lidi žijící v moderních průmyslových oblastech Evropy užitečné. Stále více se ukazuje, že relaxace a trocha toho mañana není luxus a nezodpovědnost, ale nutná prevence před vyhořením a nebezpečnými zdravotními problémy. Integrovat mañanu do života naplněného prací, péči o rodinu, studiem a dalšími aktivitami se zdá být snad až nutností. Zkusíte to?

Další zajímavé články