Tajemné lanýže

25. Června 2019 Tajemné lanýže
Lanýž je jedna z nejdražších potravin na světě. Tyhle poměrně tajemné houby rostou hlavně ve Středomoří, vyhlášené najdete například v italském Piemontu a ve francouzském Périgordu. Najdete… najít lanýže není jen tak, a asi jste slyšeli o tom, že jejich sběr je mimořádně náročná záležitost.

Tyto tuhé houby, jejichž chuť je specifická a nedá se ničím nahradit, jsou mimořádně aromatické - i proto se s úspěchem používají různé lanýžové oleje a další finesy, díky kterým se houba astronomické ceny dostane i na stůl lidí s omezeným rozpočtem, aniž by došlo k degradaci kvality. 

Způsobů využití v kuchyni je mnoho, od tradičních (paštiky, foie gras) po experimenty kreativních kuchařů v top restaurantech. My doporučujeme například lanýžem upgradovat vejce nebo pozvednout rizoto (v našem e-shopu ho nabízíme dokonce hotové). Můžeme vám také nabídnout celý konzervovaný lanýž (využijte i šťávu!) nebo krémy z černých i bílých lanýžů.
Je třeba nechat tuhle zvláštní chuť a vůni vyniknout, proto nekombinujte lanýže a výrazná koření ani aromatické sýry.

Najít lanýže je pro člověka velmi těžké, a tak sběr probíhá se cvičenými psy a také prasaty, která jsou ale méně poslušná. Pokusy o pěstování nedopadly optimálně, a tak je i ve 21. století sběr v přírodě nejlepší. Zvířata umějí najít houby v perfektní fázi zralosti, a tak jsou správně cvičení zvířecí pomocníci velmi ceněni. Páníčkovi dokážou za sezonu vydělat velmi zajímavé částky.

Další zajímavé články