Santiago de Compostela není jen pouť

07. Června 2019 Santiago de Compostela není jen pouť
Jméno Santiago de Compostela bylo dlouho známé hlavně těm, kdo znali slavnou pouť: putovat pěšky do tohoto staroslavného města je úkol, jehož popularita neupadá, spíše naopak.
První doloženou pouť do Compostely uskutečnil roku 951 francouzský biskup z Le Puy, ale její popularita vzrostla až poměrně nedávno, díky pouti papeže Jana Pavla II. (1982) a ještě více po zapsání na seznam světového dědictví UNESCO. To proběhlo v roce 1993 a v našem prostředí se tak pro mnohé stala v porevolučním kvasu lákadlem díky svému duchovnímu rozměru. Poutníci najdou informace na speciálním webu pro české zájemce, putovat můžete i na invalidním vozíku. Mnozí z těch, kdo cestu absolvovali, sdílejí zážitky jako blogové zápisky.

Uctít kulturní dědictví vykonáním tzv. Svatojakubské cesty, jejímž symbolem je mušle hřebenatka, je zajímavý úkol, ale není pro každého. I zvídavý turista, který sem přijede zcela konvenčně, se má na co těšit, a tak pro vás máme aspoň tři malé tipy:

Architektura a památky

  • Kromě té nejslavnější, Katedrály sv. Jakuba, je tu velmi rozlehlý Klášter františkánů s kostelem sv. Františka. Můžete navštívit jeho vestibul a společenskou místnost, kde jsou k bezplatné prohlídce vystaveny vykopávky z 13. století. Zbytek funguje jako krásný hotel.
  • Ciudad de la Cultura de Galicia sdružuje budovy muzea moderního umění, divadla a knihovnu, navrhli je jeden z nejvýznamnějších současných amerických architektů Peter Eisenmann a portugalský architekt Álvaro Siza, autor pavilonu Serpentine Gallery a držitel Pritzkerovy ceny za architekturu.
  • Praza de Galicia: moderní čtvrť ze 20.století, obklopená parkem Parque da Ferradura, s můstky a sochami. Nemusí se vám líbit, ale je to zajímavé místo, jakých není mnoho!

Další zajímavé články