Rozmanitá a plná překvapení, to je Rueda

13. Listopadu 2018 Rozmanitá a plná překvapení, to je Rueda

Rueda je španělská vinařská oblast rozkládající se na západě na Španělska mezi městy Salamanca, Avila a Valladolid. Tato oblast proslula převážně bílými víny. Hlavními pěstovanými odrůdami jsou Verdejo, Viura a Sauvignon Blanc. Vína odrůdy Vedejo mají ovocné aroma s tóny tropického ovoce.

Oblast je označena Denominacion de origen (zkratka D.O.), vína pocházející z tohoto regionu mají známku označení původu.

José Pariente

V roce 1960, vinař José Pariente začal ručně vyrábět bílá vína ze surovin mimořádné kvality: hrozny z vinic Rueda. Rozšiřoval pečlivě své znalosti ve vinohradnictví a věřil v jeho zemi, v kvalitu a v potěšení z výroby vína. Jeho touha vyrábět skvělé bílé víno je cílem současného vinařství, které založila jeho dcera Victoria Pariente v roce 1998.

O dvacet let později, vinařství José Pariente udržuje jasnou filozofii: inovace a modernost, respekt k vinici a pevný závazek k výzkumu a vývoji.

Od roku 2015 zahájilo vinařství několik výzkumných a vývojových studií, a to jak v odvětví vinařství, tak ve výrobě. Vyvinul integrovaný systém řízení vinic, který umožňuje lepší využití jeho přírodních zdrojů. To vše v prostředí ekologického vinařství s cílem zlepšit kvalitativní vyjádření sklizně a zlepšit jeho vinařský potenciál.

Pět bílých vín z vinařství je poctou José Pariente. Vinařství má tři Verdejo odrůdová vína (José Pariente Verdejo, hlavně fermentovaných a speciální cuvée) a dvě vína z odrůd Sauvignon Blanc (Sauvignon Blanc a Apasionado de José Pariente).

D.O. Rueda/José Pariente Apasionado

Bílé sladké víno světle žluté barvy s lehce nazelenalými odlesky. Aroma je plné mnoha různých vjemů od vůně čerstvě posekané trávy po exotické ovoce. Jemná vůně minerálů dodává tomuto vínu na přitažlivosti. Na patře je víno velmi čisté a svěží, kulaté, velmi komplexní s velmi dlouhým dozněním.

D.O. Rueda/José Pariente Verdejo

Rodina Pariente se věnuje elaboraci vína po více než 30 let. Dává přednost výrobě malé série kvalitního vína před masovou produkcí.

Ovocné víno, s výrazným tropickým ovocem, maracuja a citrusy. Velmi elegantní a svěží víno s dlouhým příjemným dozněním.

D.O. Rueda/José Pariente Verdejo Barrica

Toto lahodné víno pochází ze starých vinic z nejcharakterističtějších a tradiční hroznů Rueda Verdejo. Po dobu 1 roku zraje v dubových sudech, poté 2 měsíce před stáčením je uzavřené v nerezových tancích. Tímto zpracováním získává svou jedinečnou chuť.

Vetus

V roce 2003 se portfolio Arvina, rodiny Antonů, rozšířila do oblasti Toro, dobře si uvědomují budoucí potenciál regionu. Po výběru různých vinic vyrobili první ročník Vetus, víno navržené tak, aby udrželo podstatu regionu, ale nové nuance a cíle.

Úspěch vína je povzbudil k založení panství v srdci regionu a vybudování vinařství, které bylo otevřeno v roce 2008.

D.O. Toro/Vetus/Vetus

Víno pochází z vinic Villabuena del Puente s velice nízkou produkcí. Sklizeň se provádí ručně, stejně jako následný výběr bobulí. K fermentaci dochází v nerezových nádržích, k zrání pak v sudech z francouzského dubu po dobu 12 měsíců. 

Vynikající víno plné třešňové barvy s aromatem po lékořici, pražené kávě, anýzu a marmeládě z tmavých lesních plodů. Na patře je sladší, má dobře vyvážené kyselinky a tříslovinu. Velice živé víno. 

Rolland Galarreta

Založena v roce 1993, ARAEX Rioja Alavesa vedl ji Javier Galarret; sdružil skupinu vinařů z Rioja Alavesa a později i dalších významných španělských regionů, aby spojili síly a prodávali vína na mezinárodní úrovni. Dnes je značkou španělských jemných vín ARAEX Grands a je vývozcem, pěstitelem a značkou majitelů mezinárodně uznávaných španělských vín, které se nyní prezentují ve více než 70 zemích. Jsme vedoucí skupinou nezávislých španělských vinařů s objemem prodeje více než 11 milionů lahví na mezinárodním trhu.

Firma pokračovala ve vývoji a v roce 2013, dvacet let poté, co se vše začalo, jsme vytvořili společnost Grand Wines Premium, divizi společnosti zaměřenou na inovace. Grand Wines Premium také dává příležitost k růstu nových produktových řad, jako je Villa Conchi Cava, vína Gran Sello "Vino de la Tierra" a mezinárodní značka prémiového vína Rolland Galarreta.

D.O. Rueda/Rolland/Galarreta

Toto vynikající bílé víno pochází z oblasti D. O. Rueda a vinařství Rolland Galarreta. Jedná se o mladé víno, které se stáčí do lahví bez procesu zrání. Jeho barva je slámově žlutá,  vůně je jemná, svěží a aromatická s tóny tropického ovoce a melounu, minerálních látek a květin. Chuť je komplexní a intenzivní, kloubí čerstvost a kulatost tohoto vína, na jazyku přítomnost tropického ovoce a citrusových tónů. 

Další zajímavé články