Rías Baixas oblast opředená legendami

13. Listopadu 2018 Rías Baixas oblast opředená legendami

Rías Baixas je španělská Denominación de Origen (DO) pro vína nacházející se v provincii Pontevedra a na jihu provincie Corunna v autonomní oblasti Galicie ve Španělsku. Je proslulá svými bílými víny vyrobenými z odrůdy Albariño. Její ústředí se nachází ve městě Pontevedra.

Věřilo se, že hrozny Albariño byly představeny do oblasti v 12. století cisterciáckými mnichy kláštera Armenteira.

Tzv. podzóny Rosalu a Condado mají dlouhou historii výroby hroznů a vína, zároveň se pyšní svými vlastními tradičními styly. V podzóně Salnés se začala v nedávné době vyrábět vína Albariño pro místní prodej v barech a restauracích.

Rías Baixas získal v roce 1988 oficiální statut Denominación de Origen (DO). Nahradil status "Denominación Específica Albariño", který byl udělen v roce 1980. 

Pazo de Señoráns

V Pazo de Señoráns jsme vrátili v čase. Naše vinařství, staré panské sídlo je velkolepým příkladem těch domů galicijských domů (XVI. Století) postavených na venkově se všemi kouzly a historií minulých dob.

Pazo a vinařství, které původně vlastnili manželé Marisol Bueno a Javier Mareque, je nyní v rukou jejich čtyř synů a dcer, Marisol, Vicky, Javier a Santiago, začali svou kariéru vinařství v roce 1989.

O původu názvu Pazo de Señoráns se vedou legendy, avšak pravý původ je doposud všem utajen.

D.O. Rias Baixas/Pazo de Seňorans/Albariňo

Barva vína je světle žlutá. Aroma je plné zralých plodů s jemným dotekem koření, která vás osvěží a zároveň dodají moment překvapení. Na patře se rozvinou komplexní chutě a projeví se plnost tohoto vína. Víno si nejlépe vychutnáte s mořskými plody, avšak i v kombinaci s jemnými sýry neuděláte chybu.

D.O. Rias Baixas/Pazo Senorans/Coleccion

Vynikající víno světle žluté barvy plné chuti pochází z vinařství Pazo Señorans z D.O. Rías Baixas. Vinná réva použitá pro výrobu tohoto lahodného vína pochází z nížin blízko moře, které ovlivňuje výslednou chuť hroznů stejně jako jílové podloží. Po ručním sběru hroznů dochází k maceraci spolu se slupkami a následné fermentaci při kontrolované teplotě 16 °C. Víno zraje minimálně 5 měsíců v nádržích a poté dalších 30 měsíců v lahvi.

D.O. Rias Baixas/Pazo de Seňorans/Albariňo Selecci

Delikátní bílé víno vyrobené z odrůdy Albariño vinařstvím Pazo de Señorans. Pravděpodobně se jedná o nejlepší víno, které se z této odrůdy vyrábí. Hrozny pocházejí z vinic starších 45 let, které jsou v 300 metrech nad mořem a mají chudou písčitou půdu. Pěstují se na treláži, takže jsou chráněny před půdní vlhkostí a listy mohou přijímat spoustu slunečních paprsků. Klima je atlantické s mírnými teplotami a velkým množstvím srážek. Úroda se sklízí ručně, následně dochází k fermentaci v nerezových tancích při teplotě 18 °C a maceraci. K zrání dochází po dobu 30 měsíců v nerezových tancích na kvasnicích a poté ještě dalších 12 měsíců v lahvi.

Toto lahodné víno má nazelenalé odlesky, je světlé a lesklé s hlubokou a komplexní chutí, která se skládá z tónů zralého jablka a peckové ovoce, jako jsou broskve.

Další zajímavé články