Priorat - jedinečný skvost

12. Července 2018 Priorat - jedinečný skvost

Vína z Prioratu patří v současné době k těm nejvyhledávanějším na Světě. Region Priorat produkuje vína mimořádné kvality, která jsou odlišná od všech ostatních. Způsobuje to především specifická břidlicová půda „licorella“. K tomu musíme připočíst omezené srážky a drsné hornaté prostředí Prioratu. Zdejší vína jsou plně koncentrovaná a minerální.

Priorat je jedním z mnoha okresů (comarca) v Katalánsku. Proslavený je zejména díky vínu s označením DOQ Priorat. Nejprestižnější označení DOQ (Denominació d’Origen Qualificada) přísluší v Katalánsku pouze jediné vinařské oblasti, kterou je právě Priorat. Ve Španělsku se označením DOQ honosí ještě vinařská oblast Rioja. Víno DOQ Priorat pochází z centrální části Prioratu a řadí se, řečeno slovy laika, mezi dražší červená vína. V okrajových částech Prioratu se produkuje víno DO Montsant (Denominació d’Origen, toto označení mají ve Španělsku desítky vinařských oblast, které sice nedosahují takových kvalit jako DOQ, ale i přesto jsou DO vína také vynikající).

D.O. Priorat/Clos Mogador 2015, 0,75l

Clos Mogador je vyhlášené víno Reného Barbiera. Je považováno ze jedno z nejlepších v oblasti Priorat. Víno ohromné kvality a velmi autentické chuti. Věrně přenáší osobitost specifického místního středomořského terroiru. Víno je velmi potentní, tělnaté a komplexní. Zároveň je velmi lahodné a elegantní. Vinice Clos Mogador je jednou z mála uznaných jako Grand Cru. Víno je vyrobeno ze čtyř odrůd, dominují garnacha a cariñena, minoritně je obsažen cabernet sauvignon a syrah. Sběratelské víno na speciální okamžiky s velkým potenciálem uskladnění.

D.O. Priorat/Manyetes 0,75l

Manyetes je výborné červené víno pocházející z oblasti D.O. Priorat, blíže z oblasti Vila de Gratallops, která je známá slunečným a suchým klimatem. Toto lahodné víno se vyrábí z odrůdy Cariñena. která je známá tmavou barvou a specifickou vůní. Vinná réva o stáří více než 80 let se zpracovává tradičním způsobem s ohledem na životní prostředí a zraje v dubových sudech o velikosti 2 300 litrů. Vzhledem ke specifickým vlastnostem vína je jeho produkce omezená a pohybuje se tak okolo 5 000 lahví za ročník.

D.O. Priorat/Nelin 0,75l

Nelin je lahodné bílé víno vinařství Clos Mogador pocházející z oblasti Priorat. Základ vína tvoří odrůda Garnacha Blanca, kterou doplňují další tři odrůdy - Macabeo, Viognier a Escanyavella. Výsledkem je víno kořenité, ovocné chuti.

Hrozny jsou pěstovány v nadmořské výšce 350 až 500 m n. m. na břidlicovém podloží a následně se ručně sbírají do malých 10kg beden během brzkých ranních hodin, aby se tak zabránilo oxidaci. 90 % hroznů se lisuje a získává se tak mošt, zatímco zbylých 10 % hroznů se před lisováním 12 hodin maceruje. K fermentaci pak dochází v dubových sudech a kádích při teplotě mezi 16 a 18 °C a prodlužuje se o 4 až 5 týdnů. Víno následně zraje 16 měsíců v dřevěných sudech.

Další zajímavé články