Navarra - vino s nádechem oceánu

15. Října 2018 Navarra - vino s nádechem oceánu

Nav​arra je historická země, provincie a současně jedno ze 17 autonomních společenství rozkládající se na severu Španělska. Metropolí regionu, který byl ve středověku samostatným královstvím, je Pamplona.

Náleží ji titul Denominación de Origen (DO), ta se rozprostírá přes prakticky celou jižní polovinu autonomní komunity Navarra. Vinice jsou na spodních svazích Pyrenejí, kde sestupují k povodí řeky Ebro.

Oblast se neproslavila jen pouze pro svá vyhlášená růžová vína, ale v posledních letech produkuje také velmi kvalitní červená a bílá.

Podnebí v Navarře je kontinentální (dlouhé, horké, suché léto a studená zima). Hrozny mají suché kontinentální podnebí s atlantickými vlivy a jen mírné teplo v období, kdy hrozny dozrávají, zatímco noci bývají chladnější.

Artadi

“Zkušenosti našich prarodičů se staly naší moudrostí a vzorem života.”

Zachovávájí vinařské tradice svých prarodičů a bojujejí proti ničivému pokroku, který chemie přinesla do industrializovaného a neuctivého zemědělského řízení. Snaží se o zachování produkce a užívání "živého" vína s city a duchovností, které integrují přírodu a vinici do svých vlastních životů.

Přistupují k vínu velmi uctivě a s velkou pokorou.

Artadi, Artazuri Garnacha 2015, D.O. Navarra

Lahodné červené víno odrůdy Garnacha. Hrozny pocházejí z vinic o stáří více než 60 let, které se nacházejí v nadmořské výšce 480 metrů. Vyznačuje se třešňovou barvou s granátovými tóny a aroma červených plodů na balsamickém základě. Je velice chutné, vyrovnané, dobrou kyselostí a poměrně krátkým trváním. 

Odrůda: Garnacha

Doporučujeme servírovat při teplotě 14 °C. Výborně se hodí k pečenému vepřovému, jehněčímu, divočině a zralým sýrům.

Alzania

“Jsme malá rodinná vinařství, v čele s enologickým manželstvím - Maria Saenz de Olazabal a José Manuel Echeverría.

Po několika letech práce v různorodých vinárnách a vinařských projektech různých označení původu jsme se rozhodli rozvíjet své vlastní víno, poháněné touhou a obavami, které nás charakterizují jako milovníky vinařství.

V roce 2000 se naše první sklizeň stala skutečností v zařízeních Los Arcos, které jsme vytvořili přímo u nás, s vizí dokončení cyklu dlouhé vinařské tradice našich rodin.”

Alzania, Gardacho Crianza, D.O. Navarra

Název Gardacho vznikl podle hada, který se dříve rád ovíjel kolem vinné révy. Gardacho Crianza je vynikající červené víno vysoké kvality, které se vyrábí ze tří odrůd a zraje 12 měsíců v barikových sudech z francouzského a amerického dubu. Víno temné nafialovělé barvy s aroma středomořských bylin. V chuti se plně rozvíjí bezinky doplněný o lehké tóny vanilky a cedrového dřeva. Gardacho Crianza je tělnaté víno plné chuti s jemnými tříslovinami a dlouhým dozněním.

Alzania Finca La Moneda, D.O. Navarra

Finca La Moneda je lahodné červené víno, které se pěstuje na stejnojmenné vinici ve výšce 500 m n. m. Název vinice pochází od mince, která se našla před mnoha lety při obdělávání půdy. Toto červené víno se vyrábí ze tří odrůd, které jsou zpracovávány odděleně. K fermentaci dochází při teplotě 28,5 °C a trvá 13 dní, víno zraje 12 měsíců v barikových sudech o stáří 1, 2 a 3 roky. 

Víno se vyznačuje nádherně karmínovou barvou, aroma je komplexní a převládají v něm kořeněné a balsamikové tóny doplněné o aroma zralého červeného ovoce. 

Alzania 21 Del 10, D.O. Navarra

Vynikající červené víno odrůdy Syrah bylo pojmenováno na počest dcery vinařů vinařství Alzania, která se narodila 21. října. Víno se pěstuje na vinicích v Los Arcos v Navaře, které obklopují vlastní vinařství ve výšce 450 m n. m. Půda je méně úrodná a produkce vín je tak velmi omezená, zato však zaručuje maximální koncentraci aroma. Víno zraje 12 měsíců v sudech z francouzského dubu.

Víno Alzania 21 de 10 se vyznačuje třešňovou barvou s fialovými odstíny a intenzivním aroma, ve kterém převažují ostružiny, fialky a mentol. V ústech je sladké, sametově jemné a zároveň velmi živé a intenzivní. 

Další zajímavé články