Na Ibizu za tancem i za solí

17. Dubna 2019 Na Ibizu za tancem i za solí
Slovo Ibiza připomíná většině lidí slunce, léto a relax. Pojďme se na ni vypravit alespoň virtuálně, třeba najdeme i něco k snědku.
Ibizu najdeme asi sto kilometrů od Španělska. Patří mezi Baleárské ostrovy a z jejích 133 000 obyvatel je zhruba desetina trvale usazených cizinců. V různých obdobích své kariéry se tu zabydlovaly i celebrity, případně si tu pořídily aspoň nějakou “chalupu” na odpočinkové pobyty. Vily si tu koupili sportovci i DJs, kteří na Ibize hrávají ve vyhlášených tanečních klubech a další hudební stars. Herec Robert de Niro tu v roce 2018 otevřel hotel, jehož je spolumajitelem, a nechal se slyšet, že místní pláže a jídlo se mu velice líbí. Ibiza je místem vyhlášených nočních klubů, kam se slétá světová smetánka i “obyčejní” mladí lidé, kteří chtějí protančit noc. Nejslavnějšími kluby jsou Amnesia, Pacha a také oblíbený venkovní klub Ushuaïa - tento brand nabízí i luxusní ubytování - Ushuaïa Ibiza Beach Hotel.

Ibiza a jídlo

Na Ibizu se jezdí za plážemi, západy slunce a večírky, však se jí někdy přezdívá “Ostrov, který nikdy nespí”. Nás ale zajímá, co si tu kromě koktejlů můžeme dát k jídlu.
Tradiční kuchyně ostrova Ibiza je spíše prostší. Místní vaření je ve znamení ryb, rýže, dušených pokrmů (často jídlech z jednoho hrnce, hlavně v obyčejnějších domácnostech, kde býval jen jediný zdroj tepla) a zeleniny. Oblíbený je i místní med, vepřové klobásy sobrassasada, jelítka botifarró a pečivo, které v restauraci dostanete spolu s alioli jako doplněk jídel. Nesmíme zapomenout ani na produkci vín, pěstovaných ekologicky. Pozor, “coca” není nápoj, ale místní slaný koláč!

Sůl mimořádné kvality

Z Ibizy doporučujeme ochutnat produkty firmy Sal de Ibiza. Vyhlášená mořská sůl získávaná z oblasti Parc natural de ses Salines d’Eivissa se u nás dá pořídit buď samotná, jako třeba v krásně zabalené variantě Sal de Ibiza/Fleur de Sal 150g, nebo v produktech, jako jsou například chipsy s bílým lanýžem nebo kešu. V každém případě se jedná o prvotřídní sůl, která se nijak neupravuje, pouze se mele na kamenných mlýnech - zachovává si tak všechny prospěšné látky a aroma. Ochutnejte!

Další zajímavé články