Flamenco a vše kolem něj

03. Dubna 2019 Flamenco a vše kolem něj
Flamenco je se Španělskem neodmyslitelně spjato – tak to alespoň vidí zbytek světa. Je to ale opravdu tak? Není kolem tohoto tanečního a hudebního stylu spíše příliš mnoho nepravdivých klišé?
Tak v první řadě: flamenco je styl, který kvete i v jiných zemích (stejně jako corrida například v Mexiku) a úplně nejfanatičtěji ho milují Japonci (spíše Japonky). Také není pravda, že jde o folklórní styl cikánských kočovníků: flamenco, tak jak ho známe dnes, je spíše poměrně sofistikovanou kombinací cikánských vlivů, španělského folklóru a také indické, arabské a židovské kultury. I když je jeho kolébkou Andalusie, jedny z největších hvězd najdeme dnes (i dříve) mezi Katalánci (slavná tanečnice Carmen Amaya, zpěváci Miguel Poveda a Mayte Martín).

Jak tanec, tak hudba i zpěv se po staletí pochopitelně vyvíjely, avšak jednu věc si všechny podoby flamenca zachovaly neměnnou: onen tolik podmanivý kontrast mezi obrovskou živočišností a emocionalitou na straně jedné a virtuózní kontrolou na straně druhé. Zejména z tanečních představení odchází divák s pocitem, že prožil něco neobyčejného. Ti nejlepší maestros tančí tak, že máme pocit, jako by to byla ta nejjednodušší věc na světě. Ve skutečnosti je však za každým dupem i pootočením hlavy velká dřina a stovky odtrénovaných hodin. Pocit krásy a přirozenosti však plyne i z toho, že zejména tanec vychází z pohybů, které jsou tělu příjemné a vlastní, což není pravda například u baletu nebo některých moderních technik.

V současné době se tanečníci flamenca dělí zhruba na ty, kteří co nejvíce ctí ono klasičtější, cikánské flamenco (jako například Karime Amaya či Farruquito) a na ty, kteří se snaží experimentovat a vymýšlet nejrůznější fúze (Eva Yerbabuena, Rocío Molina, Daniel Doňa). Pravidelně jednou v roce (na přelomu února a března) je možné si jejich výkvět užít na velice prestižním festivalu flamenca ve španělském Jerezu de la Frontera. U nás se díky poměrně silné komunitě nadšenců objevují též: v nejbližší době proběhne například v Praze workshop charismatického tanečníka Angela Munoze (5-7.4.) a 28. 4. má v divadle ABC představení madridská tanečnice Virgínia Delgado, jedna z hlavních lektorek a propagátorek flamenca u nás.

Další zajímavé články