Den Andalusie a chléb s olivovým olejem

28. Února 2019 Den Andalusie a chléb s olivovým olejem
Na 28. února připadá Den Andalusie, svátek, kdy si obyvatelé regionu připomínají zásadní referendum. Pořádají se kulturní akce a svačí typický chleba s olivovým olejem.
Dne 28. února slaví svátek nejlidnatější a druhé největší španělské autonomní společenství. Den Andalusie připomíná referendum z roku 1980, ve kterém velká většina obyvatel oblasti na jižním pobřeží Španělska podpořila autonomii Andalusie a vlastní regionální vládu. Na Den Andalusie pořádá většina měst a vesnic regionu veřejné oslavy s kulturními akcemi. Ulice jsou slavnostně vyzdobené, lidé vyvěšují na balkony andaluské vlajky a zpívají hymnu. Úřady i školy zůstávají uzavřeny, stejně tak i většina obchodů.

Pro Španěly je jednou z nejdůležitějších částí kultury jídlo a v Andalusii to není jinak. Den před svátkem dostávají děti ve škole tradiční andaluskou snídani - chléb s olivovým olejem. Tuto typickou svačinku jedí lidé celý rok, na Den Andalusie si ji však užívají více. Opečený chleba s olivovým olejem si dochucují nakrájenými rajčaty nebo plátky iberské šunky. Děti pijí horkou čokoládu, dospělí si k této pochoutce s oblibou dávají kafe. 

Pokud chcete zažít tuto oslavu na vlastní kůži, doporučujeme v tento den navštívit větší andaluská města jako Sevillu, Málagu, Granadu nebo Córdobu, kde uvidíte oslavy na náměstích a zajdete si do místní kavárny na tapas. Ovšem jednoduchý recept charakteristický pro středomořskou dietu si můžete připravit kdekoli. Lehce si opečte váš oblíbený bílý chléb a nakapejte na něj kvalitní španělský extra panenský olivový olej a máte hotovo. Pokud chcete, vylepšete si lahůdku třeba španělskou šunkou.

Další zajímavé články