D.O. Ribera del Duero z drsných podmínek k nejlepším vínům

19. Března 2018 D.O. Ribera del Duero z drsných podmínek k nejlepším vínům
Silný, ledový vítr se prohání nad vinicemi. O několik měsíců později vystřídá chlad a mráz slunné teplé léto, které přináší vysoké teploty ve dne a chladnější v noci. Kraj kolem řeky Duero na severu Španělska je ovlivněn tvrdým a někdy nepřejícím podnebím a chudou vápenitou půdou. Vína, která se v něm i přes občasné nepřízně počasí rodí, jsou ale mimořádná a vynikají plnou ovocnou chutí. Vinařské oblast D.O. Ribera del Duero se nachází v regionu Kastilie a León a je jednou z pěti vinařských oblastí, které v kraji Kastilie a León disponují ochrannou známkou původu D.O. (Denominación de Origen). A je také jednou z nejznámějších z nich. Vinice s ochranným označením původu byly v Ribera del Duero  založeny až v roce 1982, pěstování vína má ale v této oblasti dlouholetou tradici.
V oblasti dominuje pěstování modrých hroznů, ze kterých se lisuje kvalitní červené víno. Vinohradní půda zabírá asi 16 000 hektarů a našli bychom zde na 170 menších či větších vinařství. Mezi nejproslulejší patří Prado Rey, Dominio de Cair, Finca Villacreces  nebo Vega Sicilia.
Červená vína, jež se rodí v této oblasti, musí splňovat následující kritéria: obsahují minimálně  11,5% alkoholu a jejich základ tvoří minimálně 75 % odrůdy Tinta del País (jiný název pro typicky španělskou odrůdu Tempranillo). Zbylými odrůdami mohou být Cabernet-Sauvignon, Malbec, Merlot nebo Garnacha Tinta. Vína z oblasti Ribera del Duero jsou zajímavá a vyhledávaná pro jejich komplexní aroma, ovocnou chuť a temně rubínovou barvu.
Známá vinařství
PradoRey
Vinařství, kterému náleží jedny z největších vinic v regionu, se nachází ve východní části Ribery del Duero.  Jejich vína jsou každoročně oceňována těmi nejznámějšími světovými kritiky vín. Kromě produkce vín se firma PradoRey věnuje výrobě dalších vysoce kvalitních produktů, jakými jsou sýry, oleje a výrobky určené pro vinoterapii.
PradoRey Reserva
Odrůda: 95 % Tinto Fino, 3 % Cabernet Sauvignon, 2% Merlot
Ochutnejte špičkové červené víno z oblasti D.O. Ribera del Duero, které zrálo 24 měsíců v sudech z amerického dubu a další 4 měsíce v sudech z francouzského dubu, a jehož vůně evokuje zralé ovoce. Toto víno je vhodné k masovým pokrmům, jamonu a vyzrálým tvrdým sýrům. Lahodné víno PradoRey Reserva získalo v hodnocení kritika vín Roberta Parkera 91 bodů.
Dominio de Cair
Vinařství Dominio de Cair je inspirujícím projektem Juana Luise Cañase a Juana Josého Iribecampose. Cair (název vznikl složením prvních dvou písmen jejich příjmení) je vinařství, které kombinuje inovativní moderní vinařské postupy s těmi léty prověřenými.
Červené víno Cair, Crianza
Odrůda: 100% Tempranillo (Tinto fino)
Víno, které 12 měsíců zrálo v nových amerických a francouzských dubových sudech, vyniká krásnou barvou zralých třešní. Osloví vás jeho intenzivní aroma, s nádechem ovoce, dřeva a tmavé čokolády. Na patře je široké, s velkým spektrem odstínů chutí s příjemnou tříslovinou, doznění má dlouhé a sametové. Toto víno výborně doplňuje zvěřinu, silné sýry nebo ryby.

Další zajímavé články