Aragonie: Příroda i vzpomínky na středověkou historii

30. Srpna 2019 Aragonie: Příroda i vzpomínky na středověkou historii
Aragonie (španělsky Aragón) je jednou z částí Španělska, která je snad turisticky méně vyhlášená, ale nabízí spoustu krásných zážitků. Pojďme se na ni na chvilku podívat.
Metropolí Aragonie, která byla ve středověku jádrem slavného Aragonského království, je město Zaragoza. Aragonie získala své jméno podle řeky Aragón, která protéká také Navarrou. Aragonie má spoustu podob, a v jejich rozmanitosti je její síla. Málokde najdete jak místa, kde led nerozmrzá, tak šťavnatá, úrodná údolí kolem toků řek, ale také planiny, které vypadají jako stepi z dobrodružného filmu. Nejvyšší hora Aneto se trčí do výše 3404 metrů, zatímco řeka Ebro teče u Zaragozy ve výšce pouhých 65 metrů nad mořem. Aragonie je plná kontrastů a nabídne spoustu potěšení jak horolezcům snažícím se zdolat její hory a ledovce, tak milovníkům méně fyzicky náročných radostí, včetně samozřejmě tech kulinářských.

Díky úrodné zemi v nížinách je v Aragonii dostatek zajímavých pochoutek ze všech kategorií gastronomie. Jsou tu výborná masa - oblíbené je jehněčí a hovězí. Chutné mléčné výrobky. Vepřové maso, zejména zdejší šunka je známá daleko za hranicemi regionu. Najdete tu i velice dobré olivové oleje, dále je tu několik významných vinařských oblastí a v nížinách se pěstují vyhlášené broskve. My vám nabízíme  paté z černých oliv odrůdy Empeltre z aragonské oblasti Calanda. 

Další zajímavé články