Salt de Ibiza / Fleur de sal 150g Sea salt of the highest possible quality and very fine and aromatic flavor adds to every dish.

229 Kč with VAT

Not in stock

+
total price: 229 Kč with VAT
Jaroslava Šnejdarová

Help and advise

Jaroslava Šnejdarová

Responsible person

+420 777 771 409

Fleur de Sel (salt flower) is the sea salt of the highest possible quality. This type of salt is 100% natural. Not affected by any refining to preserve all minerals and trace elements (magnesium, fluorine, selenium, iodine, ...). Salt is obtained by traditional methods from ancient times used on the French coast.

Fleur de Sel je jasně bílá, občas s růžovým odleskem. Je mírně vlhká a prospívá jí zůstat ve stejném stavu. Chuť je velmi jemná a aromatická, je mírnější než běžné soli.

SAL de IBIZA je společnost zaměřena na výrobky ze 100% mořské soli v té nejvyšší možné kvalitě. Její produkce pochází výhradně z přírodní rezervace "Parc Natural de ses Salines d´Eivissa". Produkty SAL de IBIZA jsou bez jakýchkoliv přísad a konzervačních látek. Sůl se suší pouze sluncem, k mletí dochází v dávných kamenných mlýnech. Tímto způsobem si sůl SAL de IBIZA uchovává více než 80 důležitých minerálů a stopových prvků.

Weight: 150g

Origin: Spain

We are a direct importer of this product.

Manufacturer SAL by IBIZA
Package size 150 g
Country of origin Spain